خانه / اخبار فناوری / ۹ نکته برای عکاسی با تلفن همراه

۹ نکته برای عکاسی با تلفن همراه

photography_rene_hero

دوربین هایی که غول پیکرتر هستند یا آن هایی که لنزهای بزرگ تری دارند یا حتی دوربین هایی که قیمت های بالایی دارند؟ کدامیک مناسب است؟ تمام نظرات شما قابل احترام است ولی بهترین دوربین بزرگترین و با کیفیت ترین آنها نیست. بلکه دوربینی است که شما همیشه آن را همراه خود داشته باشید و بتوانید با آن ها لحظه هایی که ممکن است قابل پیش بینی نباشند را شکار کنید!

به طور دقیق مشخص نیست که فکر آمدن دوربین بر روی گوشی های همراه از کجا آمد ولی از آن ایده های نابی بود که دنیای عکاسی را متحول کرد. بیش از یک دهه از آمدن دوربین بر روی گوشی های همراه می گذرد. دامنه آنها نیز بسیار گوناگون است: از دوربین هایی نه چندان کاربردی و دل چسب تا دوربین هایی با کیفیت و قابل اتکا. دوربین هایی که اکنون در حال به دست آوردن بازاری هستند که سال ها در اختیار دوربین های دیجیتال کامپکت بود. اگر راه و رسم عکاسی با گوشی همراه را بدانیم عکاسی با آن بسیار آسان و لذت بخش است. پس از روشن کردن گوشی همراه و وارد شدن به اپلیکیشن دوربین چند نکته را به یاد داشته باشید:

۱- با خاطری آسوده عکاسی کنید. گوشی همراه را باید از دیدگاه یک دوربین اصطلاحاً (پین تو شوت) در نظر گرفت به این معنی که اکثر اختیارات در تنظیمات نوردهی و غیره بر عهده دوربین است و شما یک عکاسی کاملا اتوماتیک انجام می دهید. در حالی که بعضی از گوشی ها مد های عکاسی دستی نیز دارند، بیشتر مردم ترجیح می دهند از حالت اتوماتیک گوشی خود که اتفاقاً ساده ترین راه عکاسی نیز هست استفاده کنند. در نتیجه در عکاسی با گوشی به آن اعتماد کنید و خیلی نگران تنظیمات نوردهی نباشید.

۲- سوژه ای که دوست دارید را لمس کنید. اغلب گوشی های هوشمند امروزی دارای نمایشگر های لمسی هستند و شما از این طریق می توانید به دوربین تلفن همراه خود فرمان دهید که عمل واضح سازی تصویر را بر روی کدام سوژه انجام دهد یا اصطلاحاً بر روی کدام سوژه فکوس کندو به طور مثال فکوس شما می تواند بر روی لیوان روی میز و یا گلدان پشت سر آن باشد. بعلاوه با انجام این کار علاوه بر عمل فکوسینگ قسمتی از عکس که دوست دارید از آن جا عمل نور سنجی انجام شود را هم مشخص می کنید. به عبارت دیگر شما پر اهمیت ترین نقطه تصویر از دیدگاه خودتان را مشخص می کنید و عمل نورسنجی و فکوس را بر عهده گوشی می گذارید. به همین راحتی.

۳- در شرایط نوری خوب عکاسی کنید. دوربین گوشی های همراه قلب کوچکی دارند. قلبی که چندان تحمل تاریکی را ندارند. پر اهمیت ترین جزء دوربین دیجیتال سنسور تصویر آن است. قطعه ای سلیکونی که پشت لنز قرار می گیرد و مسئولیت دریافت فتون های نوری و تبدیل آن به شارژ الکتریکی برای پردازش و ثبت یک تصویر را بر عهده دارد. سنسور های تصویر هرچه بزرگتر باشند نور بیشتری دریافت می کنند و برای عکاسی در شرایط نوری ضعیف مناسب تر هستند. سنسور تصویر در دل گوشی ها قطعاً ازنوع فول فریم نیستند واین دوستان همراه عمدتاً سنسورهایی دارند حتی کوچکتر از سنسور تصویر دوربین های رایج در بازار. گوشی هایی که عکس های خیلی خوبی میگیرند مانند: آیفون ۵ اس به همین گونه است. این گوشی سنسور بسیار کوچک ۳/۱ اینچی دارد. بعضی از گوشی های دیگر مانند: سونی اکسپریا زد ۲ دارای سنسور تصویر ۲٫۳/۱ اینچ یعنی دقیقاً همان سایزی که درون دوربین های دیجیتال کامپکت قرار می گیرد هست و بعضی دیگر مانند: نوکیا ۸۰۸ پی یو ویو نیز سنسور هایی بزرگتر دارند ۱٫۲/۱ اینچ و در نتیجه برای عکاسی در شرایط نوری ضعیف مناسبتر هستند. البته در این میان باید توجه داشت که نسبت کانونی لنز و تکنولژی های پردازشی بکار رفته در کیفیت تصویر تاثیر بسزایی دارند. اما در کل می توان گفت دوربین گوشی های همراه چندان دوربین های ایده آلی برای عکاسی در شب ودر شرایط نوری ضعیف به خصوص در شرایط نبود سه پایه نیستند.

۴- زوم نکنید بیشتر گوشی های همراه فاقد زوم اپتیکال هستند و این یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن ها نسبت به دوربین های دیجیتال مستقل است. اما همه این دوربین ها دارای زوم دیجیتال هستند که توسیه میکنیم از آن ها استفاده نکنید و به جای زوم کردن فاصله خود را از سوژه کم و یا زیاد کنید بنابراین بعداً می توانید عکس را در اپلیکیشنی که میخواهید کراپ کنید.

۵- سوژه های گسترده را انتخاب کنید لنز دوربین تقریباً تمام گوشی ها از نوع واید هستند بنابراین بهتر است به دنبال ژانر هایی از عکاسی که به لنز واید نیاز دارند بروید. گوشی های HTC One M8، پرچمداران گلکسی و دوربین های آیفون را میتوان بهترین گوشی های همراه دانست. گوشی های همراه بیشتر مناسب عکاسی منظره – عکاسی شهری – عکاسی فضاهای داخلی – پرتره های باز و نماهای معماری هستندو قطعاً به صورت مستقل چندان مناسب برای عکاسی حیات وحش مگر در شرایط محدود نیستند.

۶- لنز را تمیز کنید عکس ها را دور نریزید. همیشه دونکته را در عکاسی موبایلی به خاطر داشته باشید: – لنز گوشی های موبایل به عنوان نقش یک وسیله دم دستی به شدت مستعد گرفتن لک و اثر انگشت هستند بنابر این همیشه دستمالی نرم همراه خود داشته باشید تا قبل از عکاسی لنز گوشی همراه خود را تمیز کنید. – علاوه بر این سعی کنید تصاویری که به هنگام عکاسی به نظرتان خوب نیستند را دور نریزید. معمولاً اگر در بیرون و به خصوص در زیر نور آفتاب در حال عکاسی باشید به خوبی نمی توانید نمایشگر دوربین را ببینید و از نتیجه عکسی که گرفته اید آگاه شوید. بنابراین همه آن ها را نگه دارید تا سر یک فرصت مناسب به تماشای آن ها بنشینید.

۷- گوشی را محکم در دست نگه دارید. بسیاری از گوشی ها فاقد لرزشگیزر تصویر هستند و اگر هم داشته باشند چندان موثر نیستند. درهرحال سعی کنید که به خصوص اگر در شرایط نوری نسبتاً ضعیف هستند تا جایی که امکان دارد از لرزش دست خود جلوگیری کنید. به عنوان نمونه یکی از راه کار ها این است که پا ها را به اندازه عرض شانه باز کرده و گوشی را با دو دست خود محکم نگه دارید و یا اگر سوژه ای روی میز و یا سطح صافی قرار دارد گوشی را با دودست گرفته و آرنج های خود را روی میزبگزارید تا از لرزش دست ها جلوگیری شود.

۸- از اپلیکیشن های مناسب استفاده کنید. استفاده از اپلیکیشن های مناسب می تواند عکاسی موبایلی شما را متحول کند.اپلیکیشن هایی که امکانات ویژه ای را برای شما فراهم می کنند. در کل اپلیکیشن های عکاسی موبایلی را می توان به سه دسته تقسیم کرد. دسته اول: آن هایی که امکانات عکاسی ویژه ای برای شما به ارمغان می آورند مانند: عکاسی پانوروما، HDR یا حتی Time-Lapse. دسته دوم: آن گروه از اپلیکیشن هایی هستند که فیلتر گذاری نوری – رنگی و به نوعی ویرایش منطقی تصاویر شما را بر عهده دارند که در میان آنها میتوان به Pro HDR Camera و Camera zoom FX و Camera+ اشاره کرد. دسته سوم: اپلیکیشن هایی هستند که از طریق آن ها می توان تصاویر گرفته شده را برروی شبکه هایی چون Instagram و فیسبوک و فلیکر به اشتراک گذاشت.

۹- به سراغ لوازم جانبی مناسب بروید. از زمان پیدایش عکاسی موبایل لوازم جانبی زیادی در جهت گسترش خلاقیت عکاسی ساخته شده است. از انواع لنز های FishEye برای دست یابی به بزرگنمایی زیاد بگیرید تا لنز های واید و و انواع سه پایه و حتی فلش و ریموت کنترل و انواع منوپاد برای خلق تصاویر سلفی. به هر حال با استفاده از این لوازم جانبی می توانید عکاسی موبایلی خود را متحول کنید.

سخن آخر: در آخر باید گفت چه با یک گوشی همراه عکاسی و فیلم برداری کنید و چه با یک دوربین عکاسی DSLR اغلب قوانین یکسان هستند و در نهایت این خلاقیت – ترکیب بندی – نور و داستان است که یک عکس و فیلم را خوب و یا بد می کند. چند سال آینده را نمی دانیم ولی هرچند که در حال حاضر دوربین گوشی های همراه توانایی رقابت با DSLR را ندارند، اما نیست ولی کیفیتشان در حد دوربین های مستقل پیشرفته است. همانطور که در نخست گفتیم بهترین دوربین آن است که بتوانید آن را همیشه همراه داشته باشید و با آن بیشترین تصاویر را بگیرید، دوربینی که در لحظه ای حساس همراه شماست و به یاری شما می آید تا آن لحظه را به ثبت برسانید. لحظاتی که ممکن است تنها یک با در زندگی شما اتفاق بیفتد. در این مواقع دوربین های ساده دوست داشتنی تر واقع خواهند شد، نه دوربینی که سال ها در خانه و در گوشه کمد خاک بگیرد.
Processing your request, Please wait....

درباره سروش دولتشاهی

سروش دولتشاهی دانش اموخته رشته مهندسی نرم افزار (در مقطع کارشناسی) و مهندسی مخابرات امن (در مقطع کارشناسی ارشد) است. اولویت اول او برنامه نویسی و ساختن برنامه های تحت شبکه و در کنار آن علاقه مند به تکنولوژی های برتر و هوشمند دنیا است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*